GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 4061038
nr 406 1038
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Fat, fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-tal, kvadratisk, bladformad, dekor i blått mot vit botten, längd: 30 cm, signerad:”(målarsignatur av Marianne Preissler) (studiohanden) Q/46-4”
Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.300 kr
måndag 6 februari 2006
Stig Lindberg
Läs mer om Stig Lindberg